Clickbait

Clickbait jako reklama

Clickbait (z ang. click, kliknutí a bait, návnada, tedy návnada na kliknutí)[1] je většinou poutavý titulek, který nutí čtenáře na něj kliknout. Může se jednat o titulek, který má pouze lidi nalákat a po prokliknutí se sice návštěvník většinou nic, co bylo slíbené v titulku, nedozví, nicméně zvýšil návštěvnost webu, a to i v případě, že web ihned opustil. V takovém případě podvedení uživatelé většinou odcházejí s negativní emocí pryč a nechtějí se vracet.

Může jít ale i o titulek, který poutá na něco, co se na webu / ve videu / v článku návštěvník dozví. Titulek nebo upoutávka cíleně využívá tzv. mezery zvědavosti (curiosity gap), aby vzbudil u čtenářů webu zájem a navnadil je na další informace. Poskytuje pouze střípek informací, dostatečný k vyvolání zvědavosti, ale nestačí k jejímu úplnému uspokojení. To pak čtenáře pohání k tomu, aby klikli na odkaz a dozvěděli se více v propojeném obsahu. Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti, řadíme ho mezi dezinformace s ekonomickou motivací.[2][3]

Clickbaity se často vyskytují na sociálních sítích jako Facebook nebo YouTube, v bulvárních médiích a na některých zpravodajských serverech, jako například Buzzfeed, Upworthy či EliteDaily.

S clickbaitem souvisí i jev zvaný linkbait, který má člověka přimět sdílet nějaký webový obsah na sociální síti.[4]

  1. Clickbait – Víte, co to je?. Kudlanka.cz [online]. 2016-02-17 [cit. 2017-01-09]. Dostupné online. 
  2. K čemu slouží Click-bait? | ADVIN.cz. Advin.cz [online]. 2015-01-27 [cit. 2017-01-09]. Dostupné online. 
  3. James Pamment a kol., Lund University: Resist, Příručka pro boj s dezinformacemi, 2019, překlad se souhlasem autorů: Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra ČR
  4. TIP#551: Co je to clickbait, clickbaiting? [online]. 365TIPŮ, 2016-07-04 [cit. 2017-01-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-10. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search